Dekorácie

Čo si myslíte o prírodnom hodvábe vy?

Prírodný hodváb je milovaný mnohými ľuďmi a my sa im vôbec nečudujeme! Hoci donedávna bol predovšetkým symbol bohatstva a luxusu, dnes je čoraz dostupnejší. Hoci je jeho cena stále viac či menej podobná, aj v našom portfóliu nájdete množstvo produktov, z ktorých si môžete vybrať. V tomto článku vám zodpovieme otázky, ktoré ľudia najviac vyhľadávajú práve o tejto úžasnej prírodnej tkanine.

Prečo je hodváb taký obľúbený?

Prírodný hodváb bol už od svojho vzniku opravený malým tajomstvom, keďže čínski výrobcovia si tajomstvo jeho výroby dlho uchovávali pre seba a jeho prezradenie by bolo považované za velezradu. Od jeho vzniku je veľmi vzácny a obľúbený a je to určite aj kvôli jeho samotnému príbehu. Jeho vznik siaha až do roku 2 700 p. n. l.

V momente, keď sa Čína rozhodla rozšíriť hodváb do celého sveta, vznikol po ňom veľmi silný dopyt a práve preto patril medzi najluxusnejšie artikle. Hodváb však dnes milujú ľudia po celom svete predovšetkým preto, lebo je hypoalergénny, pomáha predchádzať vzniku drobných vrások, je antibakteriálny, zabraňuje nadmernému vypadávaniu vlasov, je antistatický a jemný. Je tiež vhodný pri akné, ekzémoch a iných kožných ochoreniach. S týmto zoznamom by sme mohli pokračovať aj ďalej, v každom prípade toto sú tie najdôležitejšie vlastnosti. Aj práve preto naši zákazníci milujú naše produkty z najkvalitnejšieho prírodného hodvábu v krásnych farbách.

Aká je súčasná produkcia hodvábu?

Hodvábnymi veľmocami sú v súčasnosti India, Japonsko, ale aj Kórea, Uzbekistan, Irán, Brazília, Vietnam a Thajsko. V popredí je však stále Čína, ktorá produkuje asi 68 600 ton hodvábu ročne, za ňou nasleduje India s asi polovicou tonami ročne. V súčasnosti hodváb produkuje asi 60 krajín. V roku 2019 sa celosvetovo vyprodukovalo asi 110 tisíc ton hodvábu. Paradoxne, toto množstvo tvorí stále asi len 0,2 % z celkového množstva vyprodukovaných textílií.

Ktorý prírodný hodváb je najkvalitnejší?

Aktuálne najkvalitnejším prírodným hodvábom na trhu je hodváb morušový. V jeho produkcii dominuje práve spomínaná Čína. Prajú jej k tomu predovšetkým výhodné geografické a klimatické pomery. Vďaka nim dokáže priadka morušová, z ktorej vlákien hodváb vzniká, živiť sa výlučne listami stromov morušovníka. Práve ten poskytuje najvhodnejšie podmienky pre jej životný cyklus.

Ako prebieha výroba prírodného hodvábu?

Výroba prírodného hodvábu je unikátny proces. Každý z výrobcov, ktorý vyrába prírodný hodváb má charakteristické kroky, ktoré sa mnohokrát dodržujú aj po generácie. Je treba povedať, že celá výroba vyžaduje naozaj dlhoročné skúsenosti. Častokrát je aj konkrétna výroba výrobným tajomstvom, pretože každý výrobca má vlastné postupy.

Ktorý benefit prírodného hodvábu je najhodnotnejší?

Jedným z najlepších benefitov prírodného hodvábu pre ľudské zdravie je, že ide o čistý a zdravotne nezávadný materiál. Textilný priemysel mnohokrát používa vo svojoej výrobe chemické látky, ktoré môžu predstavovať určité zdravotné riziko pre človeka. Môžu byť nimi moridlá, ťažké kovy, azofarbivá, a podobne.

Treba si uvedomiť, že spánkom strávime až tretinu života, je to významný fyziologicko-reparačný proces pre naše telo, a preto je veľmi dôležité spať v čo najkvalitnejšom prostredí. Preto k tomu kvalitná hodvábna obliečka na vankúš rozhodne prispieva.

Silné nite, ktoré sa používajú na výrobu našich obliečok na vankúš či masiek na spanie, neobsahujú žiadne chemikálie, ani nie sú farbené toxickými farbami. Finálna verzia produktu taktiež neobsahuje chemické úpravy, prírodný hodváb je vlastne proteínovým vláknom.

Je výroba prírodného hodvábu ekologická?

Prírodný hodváb je jednoznačne v porovnaní s inými tkaninami ekologický materiál. Ročná výroba bavlny je asi 150-násobne vyššia ako výroba hodvábu, okrem toho, niekoľkonásobne tiež prevyšuje spotrebou vody. Prírodný hodváb je tiež biologicky odbúrateľný materiál. Ďalšou ekologickou výhodou je, že prírodný hodváb vydrží oveľa dlhšie. Je to nielen luxusný, ale aj dlhotrvácny produkt, ktorý bude slúžiť roky. Bavlna sa musí často vymieňať hlavne kvôli jej rýchlemu opotrebeniu.

Treba sa o produkty z prírodného hodvábu špeciálne starať?

Starostlivosť o prírodný hodváb je pomerne jednoduchá. Ak sa však budete oň starať správne, vydrží vám aj 15 rokov. Prírodný hodváb v prvom rade nikdy nevysušujte na dreve, vrátane drevených vešiakov či drevených stojanov na sušenie, pretože drevo môže ľahko zafarbiť látku. Tiež je lepšie hodváb nesušiť na priamom slnku alebo priamo na radiátore, pretože by mohlo dojsť k zažltnutiu látky. Prírodný hodváb žehlite radšej zvnútra alebo na hodvábnom nastavení žehličky. Čo sa týka prania, je lepšie používať pH (7) a neutrálny tekutý prací prostriedok a aviváž. Prírodný hodváb je totiž proteínové vlákno a ak by ste ho prali v roztoku, ktorý je príliš kyslý, alebo zásaditý, mohli by ste látku znehodnotiť. Tiež je dobré vyhýbať sa bieliacim prípravkom. Teplotu vždy držte na úrovni 30 stupňov, v inom prípade by mohla látka stratiť lesk. Tiež je dobré uprednostniť ručné pranie.

Ktorý produkt zo sortimentu lovesilk.sk si vybrať?

Najlepšie úplne všetky! Ak však chcete pocítiť benefity prírodného hodvábu čo najviac, je dobré začať s hodvábnou obliečkou na vankúš. Napríklad hodvábna maska na spanie je tiež aj úžasný darček. Rovnako aj doplnky do vlasov či hodvábne gumičky , ktoré sú pre vlasy úplne skvelé.