Dizajn

Biele zlato vs Platina pre snubné prstene – aký je rozdiel?

Tento príspevok bude pokrývať všetko, čo chcete vedieť o zlato alebo platine. Pokryl som dôvod, prečo je platina drahšia, ktorý kov drží svoj lesk dlhšie a prečo je niekto lepší pre niekoho s aktívnejším životným štýlom. Akonáhle si vyberiete dizajn pre vaše snubné prstene, vaše ďalšie rozhodnutie je, ktorý kov použiť. Dúfam, že vám pomôžeme pri výbere.

14kt biele zlato spletité svadobné kapela s niekoľkými malými starožitné diamanty. Biele zlato bolo vybrané pre tento dizajn svadobných skupín pre veľmi aktívnu ženu
Biele zlato vs Platina, ako sa líšia?
dvojstenná svadobná súprava s 1 ct. diamant a halo diamantov a diamantových pásikov v 14kt bieleho zlata. Calla zlaté šperky. Biele zlato vs platinový blog postHalo Style Design S Classic “U” set Diamonds Design. Kovovým vyvoleným bolo 14kt biele zlato
Ako klenotník z Kalifornie, ktorý sa špecializuje na dizajn snubných prsteňov, už roky navrhujem a vyrábam snubné prstene z bieleho zlata a platiny. V poslednej dobe sa ma stále viac ľudí pýtalo, aký je medzi nimi rozdiel.

Sú to drahé aj drahé kovy. Obidva sú husté a vážne. Ktorý z nich je pre vás a váš návrh vhodný? A prečo by ste sa mohli pýtať, sú ceny také odlišné?

Biele zlato vs platina a periodická tabuľka prvkov
Pánsky prsteň s periodickou tabuľkou prvkov PT platiny. Všetky údaje periodickej tabuľky v chladnom kruhu. Ako môžem odolať?
Pamätáte si periodickú tabuľku prvkov zo stredoškolských vedeckých kurzov?

Zlato a platina sa nachádzajú v sekcii ťažších kovov.

A samozrejme, oba kovy sú biele – ish. Aký je teda rozdiel?

Všetko o Biele Zlato
Zlato je skvelý kov. Vždy to bolo. Vždy bude. Starí Egypťania si to mysleli. Rovnako to urobili aj Inkovia. Ľudia z nej vyrábajú šperky tisíce rokov – z dobrého dôvodu. Je ľahké s ním pracovať. Nezanecháva to. Neoxiduje ani nezíska zelenú patinu. A nehrdzavie. (Ak by sme chceli, aby naše krúžky hrdzavili, vyrobili by sme ich zo železa.)

24 k zlato – 100% zlato – je príliš mäkké na to, aby sa dalo použiť na šperky. Skombinujte ho a spevnite s niekoľkými ďalšími kovmi, a to sa postaví na prísnosť každodenného života.

Štrnásť karátového (14 k) zlata – žltého alebo bieleho – je zliatina zložená z 58% zlata a 42% iných kovov. 18 k zlato je 75% zlata a 25% ďalších kovov. Je to percento týchto ďalších kovov, ktoré ovplyvňujú tvrdosť a farbu zlatých šperkov. Odkaz na Wikipedia.

V závislosti od pomeru použitých zliatin sa farba môže dramaticky zmeniť. Biela farba sa zvyčajne dosahuje spájaním zlata, paládia a striebra alebo zlata, niklu, medi a zinku.

Čistota Platiny zvyšuje náklady
Okrem legovania na vytvorenie bielej farby sú šperky bieleho zlata pravidelne pokryté ródiom, tvrdým, svetlým a lesklým bielym ťažkým kovom. Rhodium je v rodine platiny.

Ľudia občas reagujú na jednu zliatin šperkov z bieleho zlata – najčastejšie niklu. V takýchto prípadoch by lepšou voľbou boli šperky vyrobené z inej zliatiny bieleho zlata alebo šperky vyrobené z platiny.

Všetko o Platine
Váhy, ktoré zobrazujú platinové ťažšie šperky zo zlata Calla. Biele zlato vs platinový blogový príspevok.Pre rovnaký objem kovu je platina ťažšia ako zlato
Rovnako ako zlato, platina v priebehu rokov nepoškodí, nekoroduje, nehrdzaví ani nezmení farbu. A rovnako ako zlato je to skvelý kov na výrobu šperkov.

Platina je o 40% až 60% ťažšia ako zlato (v závislosti od karátovej hmotnosti zlata). Je hustá, poddajná (ľahko sa pohybuje) a zároveň veľmi silná.

To, že je silný, však neznamená, že sa nepoškodí. To bude. Bezpochýb. Platinový prsteň si po chvíli vytvorí otupený povrch vďaka všetkým drobným zubným škvrnám, ktoré dostane z kontaktu s tvrdými povrchmi. Toto je podrobnejšie popísané v sekcii údržby ďalej v tomto článku.

Na rozdiel od karátového zlata nie je platina bežne legovaná s viac ako 10% iných kovov, takže je dosť hypoalergénna. Viac o platine.

Platina má vyššiu teplotu topenia ako zlato (3 215 ° F na rozdiel od 1 948 ° F) a je ťažké s ňou pracovať. Váš klenotník zvyčajne používa pri práci s platinou samostatnú súpravu nástrojov, ako aj rôzne plyny na dosiahnutie požadovanej teploty.

Tri dôvody Platinové prstene stoja viac

  1. Pretože platina je hustejšia ako zlato, platinový prsteň s rovnakými rozmermi (rovnaký objem) ako zlatý prsteň bude stáť jednoduchšie, pretože váži viac.
  2. Platinovým prsteňom platíte za čistú platinu v rozmedzí od 90 do 95%. S prsteňom 14 k bieleho zlata platíte iba za 58% zlata. Nepočítajúc prácu a drahé kamene, sú to ceny týchto dvoch drahých kovov, ktoré do značnej miery určujú cenu jemných šperkov. Ostatné zliatiny kovov sa ťažko stoja za zváženie.